مقاله بررسی عوامل محیطی جغرافیایی و انسانی پارک چیتگر

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

عنوان :

مقاله بررسی عوامل محیطی جغرافیایی و انسانی پارک چیتگر

تعداد صفحات : ۴۱

نوع فایل : ورد و قابل ویرایش

چکیده

مقاله حاضر در رابطه با مجموعه‌ای فرهنگی- تفریحی- ورزشی پارک چیتگر است. پارک چیتگر با مساحت تقریبی ۹۵۰ هکتار از دیرباز مرکز جذب جمعیت جهت گذراندن اوقات فراغت ساکنان شهر تهران بوده است اما به دلایل مختلف از جمله عدم استقرار کاربری‌های تفریحی مناسب و امنیت استفاده بهره‌برداری دائمی از آنها میسر نبوده است. این پارک از حیث جغرافیایی تقریباً‌ در حد وسط فاصله تهران و کرج و مجموعه‌ شهرک‌های اقماری پیرامون قرار گرفته است. این پارک از جنوب به اتوبان و خط متروی تهران- کرج، از شمال به اتوبان در حال احداث رسالت واز غرب به پیکان شهر و باغ گیاه‌شناسی محدود می‌گردد. پیش بینی دریاچه مرکزی منطقه ۲۲ با حوزه کلی به مساحت ۳۵۵ هکتار (حوزه آبگیر دریاچه کمتر از ۱۰۰ هکتار می‌باشد) و گنجایش ۳۵ میلیون متر مکعب آب در طرح ساماندهی شهر تهران در کنار مجموعه پارک جنگلی چیتگر می تواند در آینده بزرگترین مجموعه تفرجگاهی درون شهری تهران را ایجاد نماید.

پارک چیتگر در حال حاضر دارای امکاناتی همچون مجتمع فرهنگی- ورزشی، زمین بازی، سالن اجتماعات و انبار، ایستگاه و پیست درچرخه‌سواری، ایستگاه آتش نشانی، رستوران و بوفه، ساختمان اداری، پارکینگ، آلاچیق‌ها و چادرهای اقامتی و دیگر فضاهای مشابه می‌باشد. بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک استقرار یافته و محدوده غربی دارای امکانات خدماتی کمتری است و به صورت بکر و جنگلی باقی مانده است.

در این مقاله درباره پوشش درختی و درختچه‌های پارک جنگلی چیتگر،گونه‌های گیاهی پوشش گیاهی علفی و بوته‌ای،  امکانات پارک‌ و طرح‌های آتی آن ، شکل زمین (توپوگرافی)، خصوصیات فیزیکی، شیمیایی خاک، بررسی و نحوه تأمین منابع آبی، باغ گیاهان دارویی و آمار عملکرد و اقدامات صورت گرفته توسط یگان انتظامی مستقر در پارک چیتگر را توضیح می دهد.

واژه های کلیدی: پارک چیتگر، درختان، گونه‌های گیاهی، امکانات پارک‌ ، شکل زمین ، خصوصیات فیزیکی خاک، منابع آبی، باغ گیاهان دارویی

فهرست مطالب

مقدمه    ۳
آبرفتهای کنونی    ۵
آزمایشات تجزیه شیمیایی برگ درختان    ۵
خصوصیات    ۱۰
فرم تنه، قطر و ارتفاع درختان    ۱۰
رطوبت    ۱۲
زادآوری    ۱۲
فلور جانوری    ۱۴
گونه‌های گیاهی پوشش علفی و خاکی مابین پوشش درختی    ۱۵
گونه‌های گیاهی پوشش گیاهی علفی و بوته‌ای:    ۱۶
مشخصات جغرافیایی و اقلیمی منطقه ۲۲ شهرداری تهران    ۲۱
پارک چیتگر    ۲۴
شناخت کلی محیط طبیعی چیتگر    ۲۵
پوشش درختی و درختچه‌های پارک جنگلی چیتگر    ۲۶
امکانات پارک‌ و طرح‌های آتی آن    ۲۸
شکل زمین (توپوگرافی)    ۲۹
خصوصیات فیزیکی خاک    ۳۰
بررسی و نحوه تأمین منابع آبی    ۳۱
تعیین دبی و میزان فصلی آب سالانه    ۳۱
خصوصیات شیمیایی خاک    ۳۳
باغ گیاهان دارویی    ۳۳
پژوهشکده گیاهان دارویی    ۳۴
نصب تابلوهای راهنمای مسیر و اماکن پارک چیتگر    ۳۶
استقرار یگان ویژه اجرائیات در پارک چیتگر    ۳۶
آمار عملکرد و اقدامات صورت گرفته توسط یگان انتظامی مستقر در پارک چیتگر    ۳۷
منابع    ۴۰

مقدمه:

مجموعه‌ای که پیش رو دارید ماحصل تلاش در جهت کسب اطلاعاتی در رابطه با مجموعه‌ای فرهنگی- تفریحی- ورزشی پارک چیتگر است. علت محدود بودن اطلاعات در زمینه‌ی این مکان به این دلیل است که دسترسی کامل برای بررسی تمام جوانب موارد ذکر شده، واقعاً کار دشواری بود و مسئولین و کارگذاران این مجموعه هدف این بود که بر روی محیطی باستانی- طبیعی، جغرفیایی کار شود به این دلیل به محل‌های مرتبط با این مسئله که احتمال بی رقیب می‌تواند اطلاعاتی را در اختیارمان بگذارند (از قبیل سازمان میراث فرهنگی و پژوهشکده‌ی مردم شناسی و مصاحبه با آقای محب عل) سر زدیم اما متاسفانه هیچ کدام ما را در جهت ارائه موضوعی برای کار راهنمایی نکردند که خوب مسلماً این نیز یکی از معضلات آموزشی و اداری مراکز دولتی و خصوصی برای دانشجویانی که به دنبال تحقیقات خود و کسب اطلاعات بیشتر در جهت تحقق بخشیدن به اهدافشان هستند می‌باشد. پس از مطالعه و چک کردن سایت‌های مختلف در این رابطه با عنوان پارک چیتگر و زمینه‌های بسیاری که در جهت آموزشی- فرهنگی- ورزشی داشت برخورد کردیم و تصمیم گرفته شد که کار روی این مجموعه را که به هر ترتیب قابل دسترسی‌تر از موضوعات دیگر بود آغاز کرد و کارمان را با مصاحبه با مسئول و مدیریت پارک آقای آقاباشی شروع کرد و ایشان در جهت دسترسی به منابعی در رابطه با جنبه‌های مختلف چیتگر سوق دادند و هدایت کردند و عکس‌هایی را در زمینه‌ی نقشه‌های نقاط مختلف پارک و دیگر جوانب آن در اختیارمان قرار دادند که البته بعضی از آنها به علت تخصصی بودن در محدوده‌ی کار با جای نمی‌گرفت و از بررسی و پرسش در مورد آنها صرف نظر شد. البته ذکر این نکته ضروری است که موقعیت مکانی جغرافیایی پارک چیتگر جوری طراحی شده است که به هر ترتیب مکانی امن و فاقد از هر گونه خطر نیست و این مسئله در بسیاری موانع کار ما را باشد مواجه می‌ساخت در آخر گفتنی است شاید این مجموعه، مجموعه‌ای غنی و کامل نباشد ولی می‌توان متصور شد که این بررسی مختصر و کوتاه می تواند به عنوان راهنمایی برای حداقل مکانی که تاکنون از پارک چیتگر دیدن نکرده‌اند مورد استفاده قرار بگیرد. به امید آن که موثر افتد.

آبرفتهای کنونی

این بخش متشکل از جوان‌ترین نهشته‌های رودخانه با سیلابی است و در بستر رودخانه با سیلابی است و در بستر رودخانه، مسیل‌ها پادگانه های آبرفتی، مخروط افکنه‌های جوان و کالها بر جای گذاشته شده است. دشت جنوب تهران از این آبرفت پوشیده شده است. به طور کلی رسوبات در شمال تهران از رسوبات دانه درشت منفصل) قلوه سنگ، شن‌گرد شده بدون سیمان)، و در جنوب تهران رسوبات دانه ریز (سیلت و رس) تشکیل شده است، آبرفتهای کنونی که اکثراً به صورت رسوبات منفصل هستند کاملاً نفوذ‌پذیر بوده و مقاومت مکانیکی آنها نسبت به نقاط مختلف متفاوت است.

آزمایشات تجزیه شیمیایی برگ درختان

تجزیه شیمیایی برگ گیاهان بهترین روش برای تعیین میزان عناصر موجود در گیاه و برآورد موادغذائی مورد نیاز آنها می‌باشد چرا که نمو گیاهان از غلظت عناصر غذایی موجود در بافتها و برگها تبعیت می‌کند. از روی نتایج تحقیقاتی که روی درختان اقاقیا (پهن برگ) و کاج (سوزنی برگ) انجام شده است (جهاد تحقیقات آب و خاک، ۱۳۷۹)، میزان عناصر شیمیایی بدین شرح است:

ازت: در برگ درختان کاج بین ۰/۹۷- ۱/۱۴ درصد و اقاقیا بین ۳/۱-۴ درصد متغیر بوده است لذا باید گفت درختان اقاقیا که یک گونه تثبیت کننده ازت می‌باشند به مراتب بیشتر از درختان کاج ازت را از خاک جذب و در برگها ذخیره کرده است. ازت موجود در گیاهان حداکثر سه درصد است که در درختان کاج به حد ماکزیمم نرسیده است.

فسفر: در سوزنهای کاج بین ۰/۱۲- ۰/۲۳ درصد و در اقاقیا بین ۰/۱۲- ۰/۱۷ در صد نوسان دارد یعنی کاج با توجه به شرایط محیطی نسبتاً‌ خشک کمی بیشتر از اقاقیا فسفر را در اندامهای هوایی خود ذخیره کرده است. مقدار متوسط فسفر در گیاهان حداکثر ۰/۵ درصد است که در هر دو گونه به حد ماکزیمم نمی‌رسد.

پتاسیم: در کاج بین ۰/۶۳- ۰/۷۶ درصد و اقاقیا بین ۰/۷۶- ۱/۸  درصد نوسان بوده است یعنی اقاقیا نسبت به کاج پتاسیم بیشتری در اندامهای خود دارد. مقدار پتاسیم در گیاهان حداکثر ۳ درصد است و در این دو گونه به حد ماکزیمم نمی‌رسد.

کلسیم: در برگ درختان کاج بین ۱/۵۴- ۲/۰۱ درصد و در اقاقیا بین ۳/۶۴- ۴/۷۶ درصد متغیر است، یعنی در اقاقیا به حد کافی وجود دارد. مقدار کلسیم در گیاهان حداکثر ۴ درصد است و در کاج به ماکزیمم نمی‌رسد.

منیزیم: در کاج بین ۰/۲۳- ۰/۲۳ درصد و در برگ اقاقیا بین ۰/۳۸- ۰/۶۴ درصد نوسان دارد. مقدار متوسط منیزیم در گیاهان حداکثر ۰/۷ درصد است که در هر گونه به حد ماکزیمم نمی‌رسد.

آهن: در کاج بین ۹۱-۲۱۹ میلی گرم در کیلوگرم و در اقاقیا بین ۲۳۰- ۴۳۷ میلی گرم در کیلوگرم در نوسان است. مقدار متوسط آهن در گیاهان حداکثر ۲۰۰ میلی‌گرم است که در هر گونه ماکزیمم رسیده است.

منگنز: در برگ درختان کاج بین ۳۴-۵۸ میلی‌گرم در کیلوگرم و در اقاقیا بین ۱۰۳/ ۵۶ میلی‌گرم در کیلوگرم متغیر است. مقدار متوسط منگنز در گیاهان حداکثر ۱۰۰ میلی‌گرم در کیلوگرم است و در کاج به ماکزیمم نمی‌رسد.

روی: در درختان کاج بین ۲۴-۳۳ میلی‌گرم در کیلوگرم و در اقاقیا حداکثر ۱۰۰ میلی‌گرم در کیلوگرم است که در هیچ یک از دو گونه به حد ماکزیمم نمی‌رسد.

مس: در درختان کاج بین ۴-۵ میلی‌گرم در کیلوگرم و در اقاقیا بین ۷-۹ میلی‌گرم در کیلوگرم متغیر است. مقدار متوسط مس در گیاهان حداکثر ۲۰ میلی‌گرم در کیلوگرم است  که در هر گونه به حد ماکزیمم نمی‌رسد.

در مجموع میانگین عناصر شیمیایی موجود در برگ اقاقیا بیشتر از درختان کاج بوده است. نتایجی را به شرح ذیل می‌دهد.

نتایج حاصله از تجزیه واریانس میانگین فاکتورهای فیزیک و شیمیایی خاک متاثر از نوع جنگل حاصله حاکی از این است که نوع جنگلکاری اثر جدی روی فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی خاک مثل عمق (کاج ۷/۴۴ و اقاقیا ۷/۷۵ سانتیمتر) و هدایت الکتریکی (برای کاج ۱/۱۴ و اقاقیا ۰/۹ میلی‌موهس برسانتی‌متر مکعب) داشته و در مورد سیلت و شن‌ اثر ضعیفتری دارد و روی درصد رس، درصد رطوبت اشباع ، درصد مواد خنثی شونده، درصد کرین آلی و مواد آلی، درصد ازت کل، فسفر و پتاسیم قابل جذب تفاوت معنی‌داری نداشته است. گونه کاج دارای ریشه‌های عمیق نبوده و مواد غذایی را عمدتاً‌ از اعماق خاک تامین می‌کند ولی اقاقیا دارای ریشه‌های عمیق نبوده و مواد غذایی را عمدتاً از اعماق خاک تامین می‌کند ولی اقاقیا دارای ریشه‌های عمیق بوده و فعالیت‌ زیادی در اعماق خاک دارد و اسیدهای آ‎لی نیز ترشح می‌کند.

40,000 ریال – خرید

جهت دریافت و خرید متن کامل مقاله و تحقیق و پایان نامه مربوطه بر روی گزینه خرید انتهای هر تحقیق و پروژه کلیک نمائید و پس از وارد نمودن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت های عضو شتاب قادر به پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت آنلاین به صورت خودکار  لینک دنلود مقاله و پایان نامه مربوطه فعال گردیده که قادر به دنلود فایل کامل آن می باشد .

مطالب پیشنهادی:
برچسب ها : , , , , , , , , , ,
برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

پیوندها

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶
اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط digitaliran.ir صورت گرفته است
تمامی حقوق برایbankmaghaleh.irمحفوظ می باشد.