مقاله سیستم های اطلاعات جغرافیایی GIS

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

عنوان :

مقاله سیستم های اطلاعات جغرافیایی GIS

تعداد صفحات : ۲۵

نوع فایل : ورد و قابل ویرایش

چکیده:

سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GISها) به واسطه یکپارچه سازی اطلاعات مکانی با سایر اطلاعات در یک سیستم واحد, چارچوب مناسبی را برای تجزیه و تحلیل داده های جغرافیایی فراهم آورده وامکان اخذ تصمیم گیری های بهینه در مورد مسائل مربوط به مدیریت منابع و حل مسائل مربوط به طراحی های پیچیده را فراهم می سازد.

NTDB,  پایگاه داده توپوگرافی ملی در مقیاس ۱:۲۵۰۰۰ می باشد که توسط سازمان نقشه برداری کشور ایجاد گردیده است, می تواند به عنوان یک منبع ورودی برای GIS مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به ساده‌تر بودن مدل داده‌ها رستری و سودمند بودن این داده‌ها برای انجام آنالیزهای مورد نیاز جهت انتخاب یک مکان مناسب برای تاسیس یک پالایشگاه در حوالی شهر شیراز, باید داده های موقعیتی عوارض در پایگاه داده توپوگرافی, که به صورت برداری ذخیره گردیده‌اند به فرمت رستری تبدیل گردند, تا در یک GIS رستری مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به اینکه از قبل چنین پالایشگاهی در منطقه تحت مطالعه وجود داشت, مشاهده گردید که نتایج حاصله به بهترین وجهی با حقایق موجود تطابق دارند.

واژه های کلیدی: سیستم های اطلاعات جغرافیایی، داده‌های رستری، تولید نقشه های رستری

فهرست مطالب

چکیده    ۴
مقدمه    ۵
ضرورت استفاده از GIS رستری    ۶
وضعیت داده های زمین مرجع در ایران    ۸
ساختار داده‌های رستری و GISهای رستری    ۹
معیارهای انتخاب یک مکان مناسب برای تاسیس پالایشگاه    ۱۲
مشخصات داده ها و منطقه انتخاب شده    ۱۴
آماده سازی داده ها    ۱۵
ویرایش در محیط MicroStation    ۱۵
تولید داده های مورد استفاده جهت انجام مکان یابی    ۱۸
تولید نقشه های رستری     ۱۸
مراحل انجام آنالیز داده های تولید شده    ۲۱
انجام عملیات رویهم نگاری    ۲۱
دخالت دادن شرط مساحت    ۲۱
انتخاب مکان مناسب    ۲۲
نتیجه گیری     ۲۴
مراجع     ۲۵

مراجع :

Aronoff, Stanly, 1989, “Geographic Information Systems: A Management Perspective”, WDL Publication, Ottawa, Canada.

Burrough, P. A., 1985, “Principles of Geographical Information Systems for Land Resource Assesment”, Claredon Press, Oxford.

مقدمه

امروزه موفقیت جوامع بشری تا حد زیادی بستگی به توانایی جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی پیدا کرده و تقاضا برای در اختیار داشتن اطلاعات جغرافیایی دقیق و به روز در بسیاری از رشته های وابسته به علوم زمینی رو به تزاید است. این اطلاعات می توانند از منابع مختلف بدست آیند. یکی از منابع مهم اطلاعات جغرافیایی در ایران NTDB یا پایگاه اطلاعات توپوگرافی ملی می باشد که یک منبع عمده اطلاعاتی برای GIS می باشد, از طرفی ساده تر و مناسبتر بودن الگوریتم پردازش های رستری در مورد برخی از عملیات, توجیه کننده نیاز استفاده از GISهای خاصی به نام GISهای رستری (RGIS : Raster GIS) می باشد.

ضرورت استفاده از GIS رستری

داده های رستری و در نتیجه GISهای رستری در برخی از کاربردها مناسبتر از GISهای برداری می باشند. این داده‌ها وقتی می توانند به بهترین وجه مورد استفاده قرار گیرند که بتوان به هر پیکسل اطلاعات متعددی را در قالب جداول توصیفی متصل کرد.

مدل های ارتفاعی رقومی (DEM : Digital Elevation Model) نیز که نشان دهنده سطح توپوگرافی به صورت رقومی هستند, غالباً اشاره به یک رستر از نقاط ارتفاعی دارند که در GISهای رستری می توان از ترکیب این داده‌ها با سایر داده‌ها به خوبی استفاده نمود. مدل های ارتفاعی رقومی به نوبه خود امکان کاربردهای جالب و همینطور استخراج اطلاعات مفیدی را فراهم می‌آوردند, از جمله:

تولید منحنی میزان برای نقشه های توپوگرافی.

Orthorectify کردن تصاویر سنجش از دور.

تعیین ویژگی های سطحی زمین مانند ارتفاع هر نقطه, شیب و جهت شیب در هر نقطه توسط توابع مورد استفاده در GIS, که با توجه به سهولت تولید این اطلاعات توسط پردازش های ساده در حالت رستری, معمولاً نیازی به ذخیره کردن آنها وجود ندارد.

یافتن عوارض سطح زمین مانند حوزه های آبخیز (Drainage Basin) و خطوط تقسیم آب, شبکه های آبیاری, کانالها, قله ها, گودال ها و سایر اشکال زمین (Land Forms).

مدل سازی توابع هیدرولوژیکی, جنگل‌سوزی‌ها و ….

یافتن مسیرهای بهینه برای عوارض خطی مانند خطوط نیرو و یای یافتن مکان‌های شبکه های جاری.

استفاده از الگوریتم میدان دید (Viewshed) جهت یافتن نواحی قابل رویت از یک نقطه خاص که تنها توسط DEMهای رستری ممکن هستند و از طریق منحنی میزان های رقومی شده میسر نمی باشد.

امکان تعیین مکان های بهینه جهت نصب آنتن های مخابراتی, رادیو تلویزیونی و غیره و طراحی شبکه برای سیستم های جدید و همینطور ارزیابی شبکه های موجود.

برنامه ریزی جهت هدایت حرکت موشک ها ب فراز سطح زمین (مانند موشک های Cruise).

3D Terrain Visualization که امکان بوجود آوردن سوژه های با جزئیات دقیق و با میزان واقع گرایی بالا و به صورت آنی را فراهم می سازد.

علاوه بر مطالب فوق, موارد ذیل نیز سایر دلایل توجیه نیاز به استفاده از GISهای رستری می باشند:

معمولاً الگوریتم های رستری ساده تر و سریع تر هستند, مانند تولید ناحیه حریم حول جاده ها و حریم های امنیتی حول تاسیسات خطرناک, انجام عملیات رویهم نگاری و مجاورت (Proximity).

مناسب بودن برای کار با پدیده های پیوسته و همان طور کار با جریان ها و حرکات در داخل نواحی.

امکان استفاده از عملیات جبر بولی جهت انجام محاسبات نقشه ای.

امکان استفاده از لایه اصطکاک (Friction), (یعنی مسائلی که نشان دهنده هزینه سفر در نقاط مختلف بوده و روی پهنای حریم اثر می گذارند. یعنی در نواحی با اصطکاک زیاد پهنای حریم باریک تر خواهد شد و بالعکس) برای کنترل پهنای حدود حریم که تنها در رستر امکانپذیر است.

بنابراین با توجه به مطالب فوق و همچنین پیشرفت های چشمگیر در کارآیی و قیمت کامپیوترها, GIS رستری می تواند به عنوان یک ابزار قوی و کارآمد جهت آنالیز داده‌ها و استفاده از آنها مورد بهره‌برداری قرار گیرد. با توجه به این مطلب روی آوردن به GIS رستری و استفاده از آن امری مفید و منطقی جلوه می نماید.

وضعیت داده های زمین مرجع در ایران

ایران کشوری کوهستانی و وسیع, با مساحتی در حدود ۱,۶۴۸,۰۰۰ کیلومتر مربع و تنوع آب و هوایی و فیزیوگرافی قابل توجه است. لذا ضرورت در اختیار داشتن اطلاعات به روز جهت انجام برنامه ریزی ها و اجرای پروژه ها و مطالعات مختلف در آن امری اجتناب ناپذیر می باشد. با توجه به این نیاز, سازمان نقشه برداری کشور تولید نقشه های پوششی کشور و پایگاه داده توپوگرافی ملی در مقیاس ۱:۲۵۰۰۰ را شروع کرده است و این پروژه هنوز در حال اجرا می باشد.

25,000 ریال – خرید

جهت دریافت و خرید متن کامل مقاله و تحقیق و پایان نامه مربوطه بر روی گزینه خرید انتهای هر تحقیق و پروژه کلیک نمائید و پس از وارد نمودن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت های عضو شتاب قادر به پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت آنلاین به صورت خودکار  لینک دنلود مقاله و پایان نامه مربوطه فعال گردیده که قادر به دنلود فایل کامل آن می باشد .

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

پیوندها

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶
اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط digitaliran.ir صورت گرفته است
تمامی حقوق برایbankmaghaleh.irمحفوظ می باشد.