مقاله نقش ورزش در سلامتی

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

 عنوان :

مقاله نقش ورزش در سلامتی

تعداد صفحات :۳۹

نوع فایل : ورد و قابل ویرایش

 

چکیده

بدون شک می توان گفت اگر ورزش در زندگی ما نقش و اهمیت خودش را پیدا کند و برای آن برنامه داشته باشیم، این عارضه‌های ناخوشایند شاید از بین بروند یا کم رنگ تر شوند. زیرا شخص ورزشکار معمولاً سیگاری نمی‌باشد، به تغذیه سالم اهمیت می دهد، از اعصاب آرام تری برخوردار است، انرژی خود را درست مصرف می کند و کمتر اهل خشونت و عصبانیت است. افزون بر این اثرات مثبت ورزش بیش از این است زیرا ورزش باعث زیاد شدن توده عضلانی بدن و مصرف بیشتر انرژی نیز می شود. تمرینات مرتب و منظم ورزشی باعث کم شدن چربی می‌شود و نمی گذارد چاق و بیمار شوید.

برای اینکه ورزش‏ها مؤثر باشند و بتوانید با سلامت و راحتی آن را انجام دهید باید آنها را به آرامی و ملایمت شروع کنید و اگر تعداد تنفس‏هایتان خیلی زیاد شد و یا دچار آسیبی شده‏اید فوراً ورزش را متوقف کنید و در سطحی که مناسب با توانمندی شما است ورزش کنید.

همیشه در شروع ورزش از ورزش‏های گرم کننده استفاده کنید. بعد از ورزش‏های گرم کننده، ورزش‏های کششی را انجام دهید. برای انجام ورزش بتدریج از حالت ایستاده، به نشسته روی صندلی و بعد نشسته روی زمین وخوابیده درآیید. در ابتدا ورزش‏هایی که برای شما انجامش آسانتر است انتخاب کنید.

واژه های کلیدی: ورزش، سلامت روان، پیاده روی، گرم کردن بدنف شل کردن، سرد کردن بدن، نقش تغذیه، درمان استئوپروز

فهرست مطالب

اثرات ورزش بر سلامتی بدن   ۱
مقدمه   ۱
ورزش یکی از عوامل اساسی کنترل قند خون   ۲
چرا باید ورزش کنیم؟   ۳
نکاتی برای پیاده روی   ۸
دوچرخه سواری   ۱۰
فعالیت زندگی   ۱۱
نقش ورزش در پیشگیری از پوکی استخوان   ۱۳
توصیه های لازم به هنگام ورزش   ۱۵
چه مدت و چگونه باید ورزش کرد   ۱۶
سرد کردن یا شل کردن بدن   ۱۸
نقش تغذیه در انجام ورزش   ۱۹
چند توصیه برای رساندن آب کافی به بدن   ۲۳
بدست آوردن وزن مناسب برای مسابقات   ۲۳
نقش ورزش در درمان استئوپروز   ۲۷
تمرینات ایستاده    ۳۰
تمرینات در بستر   ۳۱
تعریف سلامت روان   ۳۲
تاثیر ورزش در سلامت روان   ۳۳
چگونگی مبارزه با بیماری روانی   ۳۴
منابع و مأخذ   ۳۶

منابع و ماخذ :

۱ ـ روانشناسی ورزش، نویسنده مت جارویس، ترجمه نورعلی خواجوند.

۲- پژوهشهای روانشناختی، دوره ۱ ، شماره ۳ و ۴، بهار و تابستان ۱۳۷۱.
۳- روانشناسی ورزش، دیوید. ب. فراست ترجمه: عیدی علیجانی، مهوش نوربخش.
۴- فیزیولوژی آمادگی جسمانی، تألیف: دکتر براین شارکی، ترجمه: بهروز ژاله دوست ثانی، محمدرضا دهخدا، وزارت آموزش و پرورش – اداره کل تربیت بدنی

مقدمه:

بدون شک می توان گفت اگر ورزش در زندگی ما نقش و اهمیت خودش را پیدا کند و برای آن برنامه داشته باشیم، این عارضه‌های ناخوشایند شاید از بین بروند یا کم رنگ تر شوند. زیرا شخص ورزشکار معمولاً سیگاری نمی‌باشد، به تغذیه سالم اهمیت می دهد، از اعصاب آرام تری برخوردار است، انرژی خود را درست مصرف می کند و کمتر اهل خشونت و عصبانیت است. افزون بر این اثرات مثبت ورزش بیش از این است زیرا ورزش باعث زیاد شدن توده عضلانی بدن و مصرف بیشتر انرژی نیز می شود. تمرینات مرتب و منظم ورزشی باعث کم شدن چربی می‌شود و نمی گذارد چاق و بیمار شوید. انرژی مصرفی روزانه با ورزش و زیادشدن توده عضلانی افزایش می یابد. ورزش پیر شدن و سالمندی را به تاخیر می اندازد و باعث حفظ تناسب اندام و زیبایی بدن افراد می شود، از پوکی استخوان جلوگیری می کند و سبب تقویت سیستم اسکلتی بدن می‌گردد. در ضمن ورزش به مصرف مستقیم اسیدهای چرب می‌انجامد، روش مطمئن و مناسب درمان چاقی و پیشگیری از برگشت آن است، زیرا عضلاتی که تحت تأثیر فعالیت ورزشی‌اند بدون نیاز به انسولین انرژی خود را علاوه بر گلوکز (نوعی قند مورد مصرف بافت ها و سلول های بدن) از اسیدهای چرب تامین می کنند. ورزش حتی برای بیمارانی که به مرض قند (دیابت) مبتلا می‌باشند مفید است. ورزش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، عروقی و سکته های مغزی را کاهش می دهد. ورزش باعث زیاد شدن مقدار گردش خون موثر در بدن می شود و از لخته شدن خون درسیاهرگ عمقی پا جلوگیری می‌کند و دستگاه قلبی عروقی و دستگاه تنفس و ایمنی بدن را تقویت می‌نماید. همچنین اثرات مثبت ورزش بر دستگاه گوارش را نباید نادیده گرفت. افزون بر این ورزش از افسردگی پیشگیری می‌کند، روحیه فرد را بالا می‌برد و در زندگی خانوادگی و اجتماعی و در شغل افراد تاثیرات سازنده‌ای‌ دارد. تجربه نشان داده است یک‌ شخص سالم و تندرست معمولاً از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کند برخوردار است. در غایت ورزش از مبتلاشدن به آلودگی های اجتماعی، مثل سیگار کشیدن، مواد مخدر و … جلوگیری می‌کند، ذهن را تقویت می نماید .

 ورزش یکی از عوامل اساسی کنترل قند خون:

جثه شما به هر اندازه که هست، ورزش کنید.

هر چقدر که چاق باشید باز هم می‏توانید فعالیت جسمانی انجام دهید.
شما ممکن است نتوانید مثل افراد دیگر فعالیت بدنی داشته باشید و شاید فراهم کردن وسایل و تجهیزات مناسب برایتان دشوار باشد. ورزش کردن با دیگران سبب می‏شود که احساس نشاط بیشتری پیدا کنید، مواجه شدن در اینگونه رقابتها سخت است اما قابل انجام است. این مطالب به شما کمک می‏کند که برای سالم ماندن ورزش و فعالیت نمائید، اگر چه خیلی چاق‏هم باشید.

 

چرا باید ورزش کنیم؟

ورزش به افزایش طول عمر شما کمک کرده و شما را از بیماریهای زیر محافظت می‏کند که شامل:

دیابت

بیماریهای قلبی- عروقی

افزایش فشار خون

پوکی استخوان

التهاب مفاصل

اگر شما یکی از مشکلات فوق را دارید، با ورزش کردن می‏توانید آنرا کنترلنمایید.

ورزشهای منظم در بهتر شدن روحیه شما مؤثر است زیرا:

نسبت به خودتان نگرشی بهتر پیدا می‏کنید.

سبب کاهش استرس می‏شود.

ظرفیت یا حوصله شما را بیشتر می‏کند.

اعتماد به نفس را در شما تقویت می‏کند.

کمک می‏کند که خواب بهتری داشته باشید.

توانایی جسمی و روانی شما را افزایش می‏دهد.

ورزش کردن می‏تواند برای شما لذت بخش باشد.

برای شروع چه کاری انجام دهید؟

شروع به ورزش کنید و در انجام آن مداومت داشته باشید.

به آرامی شروع کنید: بدن شما برای انجام ورزشهای جدید نیاز به گذشت زمان دارد.
گرم کننده: با ورزشهای گرم کننده بدنتان را برای انجام ورزشهای سنگین‏تر آماده می‏کنید. شانه‏هایتان را بالا ببرید، روی پنجه پا بایستید، بازوهایتان را بچرخانید، در جائی که ایستاده اید قدم‏رو کنید، شما باید چند دقیقه‏ای (حداقل یک دقیقه) قبل از انجام ورزش، حتی پیاده روی این حرکات را انجام دهید.

ورزشهای شل کننده: حرکات را کم‏کم متوقف کنید. اگر شما سریع راه می‏رفتید، راه رفتن خود را به تدریج کند کرده تا بدنتان سرد شود یا اینکه می‏توانید چند دقیقه‏ای دراز بکشید. این عمل کمک می‏کند که از قلبتان محافظت کنید و ماهیچه‏ها شل شده و در نتیجه از صدمات ماهیچه‏ای جلوگیری می‏شود.

تعیین اهداف: اهداف می‏تواند بصورت کوتاه مدت یا بلند مدت تعیین شود. یک هدف کوتاه مدت را ممکن است به این صورت برنامه‏ریزی کنید که حداقل در سه روز هفته هر روز ۵ دقیقه ورزش کنید. در هدف بلند مدت، ممکن است شما به این صورت برنامه‏ریزی کنید که تا پایان ۶ ماه حداقل ۵ روز، روزانه ۳۰ دقیقه پیاده‏روی کنید.

پیروی کردن از برنامه: فعالیت‏های خود را یادداشت کنید و آنها را نزد خود نگه دارید تا اگر حس خوبی در مورد برنامه‏هایی که انجام می‏دهید نداشتید با برگشتن و مرور کردن فعالیتهای آغازین خود خوشحال و امیدوار شوید.

انجام یک ورزش مناسب در کارهای روزانه زندگی: ورزشی را انتخاب کنید که برای شما مناسب‏تر است.

یک حامی (حمایت کننده) داشته باشید: با یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده خود ورزش کنید زیرا در این صورت برای شما لذت بخش‏تر می‏شود. ورزش کردن با یک رفیق شما را سرحال می‏کند.

لذت بخش باشد: از بین ورزشهای مختلف سعی کنید که ورزشی را که واقعاً برای شما لذت بخش است را انتخاب کنید.

خودتان را تشویق کنید: اگر نمی‏توانید ورزش کنید یا ورزش کردن برای شما سخت است، نسبت به همان مقدار که می‏توانید ورزش کنید تا لااقل احساس خوبی داشته باشید. مثلاً اگر توانسته‏اید آنقدر پشتکار داشته باشید که از صندلی خود بلند شوید و یا مقداری پیاده‏روی کنید احساس سربلندی و افتخار کنید. وقتی برگردید و به زمان شروع ورزش فکر کنید، ممکن است نسبت به آینده خود امیدوارتر شوید.

افراد دیابتی چه نوع فعالیتهایی را می‏توانند انجام دهند؟

ورزش‏های هوازی مثل شنا، پیاده روی

تمرین‏های برنامه‏ریزی شده

کار در خانه

باغبانی (کار در حیاط منزل)

فعالیتهای اجتماعی

ورزشها یا فعالیتهای فیزیکی که برایتان مشکل است را انجام ندهید. در شروع کار هر مدت ورزش کردن کوتاهتر باشد (چند دقیقه) برای سلامتی‏تان بهتر است. بسیاری از افرادی که هیکل بزرگ دارند هم می‏توانند از بعضی یا همه ورزشهایی که در این مجموعه آورده شده است انجام دهند. برای انجام این ورزشها نیاز به مهارت یا تجهیزات خاصی نمی‏باشد.

این مجموعه به هر دو نوع ورزشها (ورزشهایی که نیاز به تحمل وزن دارند، ورزشهایی که نیاز به تحمل وزن ندارند)، می‏پردازد. ورزشهایی که نیاز به تحمل وزن دارند شامل: پیاده روی، فوتبال و…، ورزشهایی که نیاز به تحمل وزن ندارند شامل: شنا است که فشار را از روی مفاصل کم می‏کند. اگر شما مشکلات مفصلی دارید ممکن است این نوع ورزش برای شما مناسب‏تر باشد.

قبل از آنکه شروع به ورزش کنید، وضعیت سلامت خود را کنترل نمائید.

اگر چند سالی است که ورزش نکرده‏اید و یا قصد دارید که ورزشهای سبک را کنار بگذارید و ورزشهای سنگین انجام دهید و یا بیماری قند، قلب و یا فشار خون و یا بیماری التهابی مفاصل (مثل زانو) دارید، باید قبل از آن توسط یک پزشک ویزیت شوید.

ورزش سبک: پیاده روی یک ورزش سبک (از نوع تحمل کننده وزن) است.
اگر شما در طول روز در اطراف منزل یا حیاط قدم بزنید به سلامتی‏تان کمک کرده‏اید اما اگر پیاده‏روی منظم و پیوسته همراه با تنفس عمیق انجام دهید به سلامتی شما بیشتر کمک می‏کند زیرا همانطور که عضلات پا در حال فعالیت است قلب و ریه شما هم فعال‏تر می‏شوند.

اگر تا کنون ورزش نمی‏کردید، باید به آهستگی شروع به ورزش کنید. سعی کنید فقط روزی ۵ دقیقه پیاده‏روی کنید هفته بعد روزی ۸ دقیقه ورزش کنید. زمانی که توانستید ۸ دقیقه ورزش را براحتی انجام دهید می‏توانید طول مدت ورزش را به ۱۱ دقیقه برسانید. طول مدت ورزش را تدریجاً ۳۰ دقیقه افزایش دهید و یا پیاده‏روی را با سرعت انجام دهید.

 

نکاتی برای پیاده روی:

 

35,000 ریال – خرید

جهت دریافت و خرید متن کامل مقاله و تحقیق و پایان نامه مربوطه بر روی گزینه خرید انتهای هر تحقیق و پروژه کلیک نمائید و پس از وارد نمودن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت های عضو شتاب قادر به پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت آنلاین به صورت خودکار  لینک دنلود مقاله و پایان نامه مربوطه فعال گردیده که قادر به دنلود فایل کامل آن می باشد .

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

پیوندها

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    پنجشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶
اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط digitaliran.ir صورت گرفته است
تمامی حقوق برایbankmaghaleh.irمحفوظ می باشد.