پایان نامه راه های حفاظت از محیط زیست و بهبود روش های زندگی

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

عنوان :

پایان نامه راه های حفاظت از محیط زیست و بهبود روش های زندگی

تعداد صفحات : ۷۲

نوع فایل : ورد و قابل ویرایش

چکیده

مقاله حاضر ابتدا محیط زیست و منابع آلودگی را توضیح می دهد.

بسیاری از انواع زباله های زیانبار حاصل از تولیدات صنعتی را به هیچ وسیله ای نمی توان از بین برد. در حال حاضر این زباله ها را یا در عمق خاک دفن کرده و یا می سوزانند. هر یک از این روش ها خود به گسترش و بسط آلودگی ها در خاک، منابع آبی زیرزمینی و هوا می انجامد.

. انواع مواد پلاستیکی، مواد پاک کننده از جمله پودرهای لباسشویی و مایعات ظرفشویی، آئروسولها (انواع اسپری ها) و… که به صورت روزمره مورد استفاده ما قرار می گیرند. دارای خطرات میان مدت و بلند مدت زیادی برای محیط زیست هستند. باقیمانده و یا زباله این مواد بالاخره در منابع آب، خاک و یا هوا منشأ زیانها و آلودگی های متعددی هستند…

سپس درباره ی کاهش زباله های خانگی و طرز صحیح استفاده از آب را بیان می کند.

سپس در ادامه راه های صرفه جویی انرژی در خانه از جمله گاز عنوان می شود و کارهای ساده ای را جهت جلوگیری از صدماتی که به محیط زیست وارد می شود پیشنهاد می کند. از جمله هدیه دادن گل ریشه دار و درختچه های تزئینی به جای دسته گل- و …

گاهی برای تنوع و آزمایش غذاهایی را که تنها از گیاهان تهیه شده اند، بخورید غذاهای بسیار خوشمزه و معطری را می توان با مواد غیر گوشتی در هفته پخت.

در باغچه کوچک خانه تان هر قدر هم که کوچک باشد انواع زیادی از سبزیجات را می توانید بکارید و در ماه های تابستان سفره خود را با این سبزیجات خام یا پخته رنگین و معطر سازید نه تنها در مناطق روستایی حتی در خانه های کوچک شهری هم از یک زمین کوچک محصول گیاهی زیادی می توان برداشت.

 واژهای کلیدی: محیط زیست، منابع آلودگی، تخریب لایه ازن، کاهش زباله، صرفه جویی، ایجاد فضای سبز،

فهرست مطالب

پیشگفتار    ۱
چکیده    ۲
مقدمه    ۳
نظری به محیط زیست کشور ما ایران:    ۴
آلودگی هوا؛ ازن چیست؟    ۶
چه کسانی در معرض خطر هستند؟    ۷
منابع آلودگی های کدامند؟    ۷
لایه ازن در کجا در قرار دارد؟    ۸
تخریب لایه ازن و اثرات سوء آن    ۸
با عوامل تهدید کننده محیط زیست چه بکنیم؟    ۹
الف. زباله های ویرانگر    ۹
ب. کمبود آب    ۱۳
راهکارهای عملی صرفه جویی و مصرف بهینه آب    ۱۵
راهکارهای اصولی    ۱۶
الف) مشترکین خانگی:    ۱۶
ب) شیوه صرفه جویی مصارف غیر خانگی    ۲۰
ج) اتلاف انرژی (راه های صرفه جویی انرژی در خانه)    ۲۴
۱) وسایل گازسوز    ۲۴
۲) وسایل برودتی    ۲۵
۳) آبگرمکن    ۲۷
۴) کیسه های پلاستیکی    ۲۹
۵)  استفاده مجدد از روغن های سوختی اتومبیل ها    ۳۱
۶) هدیه دادن (گلدان گل و یا درختچه زمینی هدیه بدهید.)    ۳۳
۷)  نور    ۳۴
۸) از تلفن خودتان بیشتر استفاده کنید    ۳۶
۹) از انبوه مراسلات پستی بیهوده بکاهید    ۳۷
۱۰) استفاده مجدد از کاغذ روزنامه    ۳۹
۱۱) استفاده مجدد از شیشه ها:    ۴۱
۱۲) پوشک های بچه ها:    ۴۶
۱۳)  در محیط کار هم به فکر محیط زیست باشید:    ۴۸
۱۴) با همکارانتان پروژه های بازیابی را رونق بخشید:    ۵۰
۱۵)  حتی اگر شده یک درخت بکارید:    ۵۱
۱۶)  از وسایل نقلیه همگانی بیشتر استفاده کنید.    ۵۴
۱۷)  کودکان خود را با حفاظت از محیط زیست آشنا کنید:    ۵۶
۱۸) استفاده از مواد زباله برای ساختن کود:    ۵۸
۱۹) کمتر رانندگی کنید.    ۶۰
۲۰) گوشت کمتری مصرف کنید.    ۶۲
۲۱)  شروع به بازیابی مواد مستعمل کنید.    ۶۴
۲۲)  محیط کوه صحرا در تمیز نگهدارید.    ۶۶
۲۳) ایجاد فضای سبز با درختکاری گونه های مقاوم به بی آبی    ۶۶
منابع    ۶۸

منابع

۱-  اخلاق زیست محیط، اثر لویی رپ ، پویمان

۲-  بهار خاموش ، عبدالحسین وهاب زاده

۳-انسان و محیط زیست، پروفسور بارى کامونر

مقدمه

این روزها در تمام نشریات جهان درباره خطرات عظیمی که متوجه سلامتی محیط زیست است مطالب زیادی منتشر می شود و در برنامه های تلویزیونی به طور مستند و عیناً این مطالب منعکس می شود .

متأسفانه کشورهای جهان سوم از جمله ایران با سرعت بیشتری در جهت نابودی جنگل ها، مراتع، حیات وحش، آلودگی آب، آلودگی هوا، صدمه به محیط زیست و … گام بر می دارند.

امید است این مجموعه که با وجود حجم کم، حاوی اطلاعات زیادی است. به سلامت سرزمین ما و موجودات کشور ما و سلامت و طراوت محیط زیست ما کمکی بکند. شاید در آینده هموطنان ما بار دیگر حرمت آب، خاک و هوا را نگهدارند.

 نظری به محیط زیست کشور ما ایران:[۱]

در بدو امر ایران کشوری بسیار پهناور با تنوع شدید و گسترده اقلیمی به نظر می آید که اکثراً در طی سال حداکثر دمای جنوب با حداقل دمای منطقه شمال آن بیشتر از ۴۰ درجه سانتیگراد تفاوت را نشان می دهد.

در حدود ۵۰ درصد از وسعت سرزمین ما را کوهستان ها و ۲۳ درصد وسعت آن را کویرهایی تشکیل می دهند که در برخی از نقاط آنها ارتفاع تپه های ماسه متحرک تا ۳۰۰ متر رسیده و جزء کویری ترین مناطق جهان به حساب می آیند. متأسفانه وسعت کویرهای کشور در حال افزایش بوده و در نتیجه فرآیندهای شوری و قلیایی شدن، بیشتر از ۲۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع یا ۱۵ درصد دیگر از وسعت کشور به سوی کویری شدن پیش می رود. به این ترتیب ۸۸ درصد کشور ما فاقد ویژگی های زیستی قابل ملاحظه است.

صرف نظر از جنگل های انبوه در شمال، بیشتر مناطقی که در کردستان ، چهارمحال بختیاری و… به نام «جنگل» نامیده می شوند. در حقیقت بیابان هایی هستند که بوته های کوتاه و متفرق پسته و بادام وحشی موجود در آنها خبر از وجود جنگل هایی در گذشته می دهند. این جنگل ها با استفاده بی رویه ، غیر مسئولانه و غارتگرانه به زودی به دشت های لم یزرعی تبدیل خواهند شد.

هر چند وسعت مراتع ایران را ۹۰۰۰۰ هکتار گزارش کرده اند. ولی به زحمت مراتع خوب و متوسط ایران به ۱۴۰۰۰ هکتار می رسند. این سفره کوچک و حقیر طبیعی در حدود ۳۵ میلیون دام را تغذیه می کند که مسلماً به علت چرای مفرط، بلافاصله پس از سبز شدن علف ها، حتی تا ریشه آنها هم توسط دام های گرسته کنده شده و پس از چند باران با فرسایش زمین، این اراضی هم به شنزارهایی متروک تبدیل می گردند.

زمین های کشاورزی باغها و مزارع در اطراف شهرها با ازدیاد بی رویه ی جمعیت تبدیل به ویلا خانه و کارخانه می شود برای مثال تنها در شمال ایران در چند سال گذشته ۷۰۰۰۰ هکتار از اراضی شالیزار به باغ مرکبات ، ویلا و انواع تأسیسات شهری تبدیل شده است. این روند ویرانگرانه طبیعت با نام آبادانی و گسترش شهرها در بیشتر نقاط کشور مشهود است.

حیات وحش وضع بسیار تأسف آوری دارد. نسل شیر ایران در جنوب و ببر مازندران در شمال کاملاً منقرض شده است و اگر گورخر ها و برخی از آهو ها به انزوای اعماق کویر فرار نکرده بودند به دست جلادانی به نام شکارچی و با اسلحه های دوربین دار و نیمه خودکار تا به حال نابود شده بودند. متأسفانه برای نسل گذشته و کنونی ما حیوانات وحشی به جای منابع و ثروت طبیعی عنوان «شکار» را دارند. کسانی به عنوان «ورزش» این آفریده های معصوم بی پناه و بی دفاع را مورد هدف قرار می دهند که اکثراً نیازی هم به گوشت آنها ندارند و این جلادی ویرانگرانه را نوعی روحیه ورزشی می انگارند. در داخل و حاشیه ی شهرها هم انواع حیوانات اهلی و وحشی مورد اذیت و آزار قرار می گیرند.

آب که لازم ترین پارامتر حیات بخش محیط زیست و از برکت آن کلیه موجودات زنده اند، درکشور خشک و نیمه کویری ما بسیار کمیاب است. آب آشامیدنی در روستاها و شهرکها حتی اگر لوله کشی هم شده باشد به علت آلودگی سرچشمه  ی آن کیفیت مطلوبی برخودار نیست. تهران و مشهد که به کمک چند سد تا چند سال قبل بهترین آب شرب دنیا را داشت، در حال حاضر، در نتیجه ی عدم کفاف آب سدها، با تزریق آب چاه هایی که از منابع آلوده ی زیرزمینی به داخل لوله های آب تزریق می شوند، کیفیت خود را از دست خواهند داد.

آلودگی هوا؛ ازن چیست؟[۲]

ازن ترکیب اصلی اسموگ است و گازی است که بر اثر ترکیب اکسیدهای ازت با هیدروکربنها در برابر پرتوهای خورشیدی پدیدار می شود. به طور طبیعی این گاز به صورت لایه نازکی در هوا وجود دارد که از رسیدن مقادیر زیادی از اشعه ماورای بنفش از خورشید به بدن ما جلوگیری می کند. ولی این گاز نجات بخش و محافظ زمین وقتی که در قسمت های مجاور سطح زمین پدید آید، به صورت یک گاز مرگبار عمل می کند.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟[۳]

در شهر های بزرگ ایران از هر ۱۰ نفر یک نفر عملاً در معرض خطرات آلودگی هوا قرار دارد. کودکان زیر دو سال، سالمندان و مبتلایان به بیماری های تنفسی بیشتر قربانی این شرایط می شوند.

بسیاری از مردم از این حقیقت آگاهی ندارند که اسموگ علاوه بر انسان، به بسیاری از موجودات دیگر هم صدمه می رساند. ازن موجود در اسموگ صدمات گسترده ای به درختان وارد کرده و در تقلیل محصولات گیاهی به ویژه غلات تأثیرات زیادی به جای می گذارد.

منابع آلودگی های کدامند؟[۴]

اتومبیل ها، اتوبوسها و تریلی ها، نیروگاه ها، صنایع و کارخانجات که از سوخت فسیلی استفاده می کنند. منابع اصلی ایجاد ازن در هوا به شمار می روند. کارخانه های تولید کننده مواد شیمیایی، تصفیه خانه های نفت و منابع خانگی هم در ایجاد این آلودگی موثرند. در شهرهای بزرگ نصف میزان اکسید های ازت و هیدروکربن هایی که به فضا فرستاده می شوند.توسط این گروه از آلوده کننده ها پدیدار می شوند.

 لایه ازن در کجا در قرار دارد؟[۵]

خیلی بالاتر از سرو بدن ما، یک لایه شکننده آسیب پذیر و نامرئی از ازن وجود دارد که مانند سپری مستحکم موجودات زنده سطح زمین را زا آثار مرگبار تشعشعات ماورای بنفش پرتوهای خوشیدی و کیهانی محافظت می کند. لایه ازن از آغاز آفرینش وجود داشته است.

تخریب لایه ازن و اثرات سوء آن[۶]

در شرایط کنونی بشر مشغول از بین بردن این لایه محافظ کره زمین است. گازهای کلر و فلوئور و کربن. هالوژن ها و سایر گازهای که ساخته بشر هستند. پس از وارد شدن در هوا به سوی قسمت های بالایی آتمسفر «۱۰ تا ۵۰ کیلومتر هم بالاتر» حرکت می کنند و در آنجا به آزاد کردن اتم های فعالی می پردازند که این اتم ها مولکول های ازن را نابود می کنند.

با انهدام تدریجی ازن موجود در لایه محافظ اطراف کره زمین ، اشعه ماورای بنفش بیشتری به سطح زمین می رسد. یکی از اولین عوارض این گازها افزایش میزان سرطان های پوست و آب مروارید چشم است. یکی از آثار بسیار زیانبار این اشعه پایین آوردن قدرت دفاعی بدن است که انسان را در معرض ابتلای به بسیاری از بیماری های خطرناک قرار می دهد.

هر قدر اشعه بیشتری به سطح زمین بتابد، به همان نسبت آثار زیانبار آنها بر روی سلامتی انسان ها نیز افزایش می یابد. آثار ویرانگر این پرتو در کاهش محصولات کشاورزی از جمله غلات و تقلیل تعداد ماهی ها هم بسیار با اهمیت است. ادامه این وضع می تواند سلامتی کلیه موجوداتی را که بر روی کره زمین زندگی می کنند، به خطر بیاندازد.

70,000 ریال – خرید

جهت دریافت و خرید متن کامل مقاله و تحقیق و پایان نامه مربوطه بر روی گزینه خرید انتهای هر تحقیق و پروژه کلیک نمائید و پس از وارد نمودن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت های عضو شتاب قادر به پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت آنلاین به صورت خودکار  لینک دنلود مقاله و پایان نامه مربوطه فعال گردیده که قادر به دنلود فایل کامل آن می باشد .

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله ترافیک و محیط زیست
 • مقاله حفظ محیط زیست
 • مقاله قوانین و مقررات حفاظت محیط زیست
 • پایان نامه آلودگی هوا و نقش آن در محیط زیست
 • تحقیق بررسی اثرات سوء زیست محیطی ناشی از آلودگی نفتی در دریای خزر
 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

  جستجو پیشرفته

  پیوندها

  دسته‌ها

  آخرین بروز رسانی

   جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghaleh.irمحفوظ می باشد.